BFC237322155
Description
CAP FILM 1.5UF 5% 100VDC RADIAL
DataSheet
BFC237322155 PDF
Type Description
Series:MKT373
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1.5 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)