BFC237348105
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 1UF 5% 250VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
BFC237348105 PDF
Type Description
Series:MKT373
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)