ECH-U1393GC9
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.039UF 2% 100VDC 2416
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
ECH-U1393GC9 PDF
Type Description
Series:ECH-U(C)
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:0.039 µF
Tolerance:±2%
Voltage Rating - AC:40V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:2416 (6041 Metric)
Size / Dimension:0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max):0.087" (2.20mm)