683MPW250K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.068UF 250VDC AXIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
683MPW250K PDF
Type Description
Series:MPW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.068 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.295" Dia x 0.571" L (7.50mm x 14.50mm)