B32529C0154K289
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 63VDC RADIAL
DataSheet
B32529C0154K289 PDF
Type Description
Series:B32529
Package:Cut Tape (CT)Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.15 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:40V
Voltage Rating - DC:63V
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.287" L x 0.098" W (7.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)