R46KW510050M1K
Manufacturer
KEMET
VIGOR # :
Description
CAP FILM 10UF 10% 560VDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
R46KW510050M1K PDF
Type Description
Series:R46
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:275V
Voltage Rating - DC:560V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.634" L x 1.181" W (41.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max):1.776" (45.10mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)