BFC238372272
Description
CAP FILM 2700PF 5% 2.5KVDC RAD
DataSheet
BFC238372272 PDF
Type Description
Series:MMKP383
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:2700 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:900V
Voltage Rating - DC:2500V (2.5kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)