333MSR630K
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.03UF 10% 630VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
333MSR630K PDF
Type Description
Series:MSR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.03 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.728" L x 0.256" W (18.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)