B32520C1473K189
Manufacturer
TDK EPCOS
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.047UF 10% 100VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
B32520C1473K189 PDF
Type Description
Series:B32520
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.047 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):0.276" (7.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)