ECQ-P1H822GZ
Description
CAP FILM 8200PF 2% 50VDC RADIAL
DataSheet
ECQ-P1H822GZ PDF
Type Description
Series:ECQ-P(Z)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:8200 pF
Tolerance:±2%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:50V
Dielectric Material:Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.472" L x 0.217" W (12.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)