DLR1S33K-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 100VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
DLR1S33K-F PDF
Type Description
Series:DLR
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:0.033 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.315" L x 0.177" W (8.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.453" (11.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)