BFC236617334
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 63VDC RADIAL
DataSheet
BFC236617334 PDF
Type Description
Series:MKT366
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.33 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:40V
Voltage Rating - DC:63V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)