BFC236918684
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 63VDC RADIAL
DataSheet
BFC236918684 PDF
Type Description
Series:MKT369
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.68 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:40V
Voltage Rating - DC:63V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.201" W (12.50mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):0.402" (10.20mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)