BFC238310334
Description
CAP FILM 0.33UF 5% 400VDC RADIAL
DataSheet
BFC238310334 PDF
Type Description
Series:MMKP383
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.33 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)