MKP385E48240JKI2B0
Description
CAP FILM 0.82UF 5% 400VDC RAD
DataSheet
MKP385E48240JKI2B0 PDF
Type Description
Series:MKP385e
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.82 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):14 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:-
Height - Seated (Max):-
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)