F340Y233930JIP2T0
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.039UF 5% 1KVDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
F340Y233930JIP2T0 PDF
Type Description
Series:F340Y2
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.039 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:305V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.614" (15.60mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Applications:Automotive; EMI, RFI Suppression
Ratings:AEC-Q200, Y2
Features:85C/85% Humidity