ECW-HA3C273HB
Description
CAP FILM 0.027UF 3% 1.6KVDC RAD
DataSheet
ECW-HA3C273HB PDF
Type Description
Series:ECW-H(A)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.027 µF
Tolerance:±3%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.811" L x 0.394" W (20.60mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.823" (20.90mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)