BFC238331104
Description
CAP FILM 0.1UF 5% 1KVDC RADIAL
DataSheet
BFC238331104 PDF
Type Description
Series:MMKP383
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.1 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:350V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.768" (19.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)