BFC237954185
Description
CAP FILM 1.8UF 5% 400VDC RADIAL
DataSheet
BFC237954185 PDF
Type Description
Series:MKP379
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1.8 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):0.906" (23.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)