BFC236521683
Description
CAP FILM 0.068UF 10% 100VDC RAD
DataSheet
BFC236521683 PDF
Type Description
Series:MKT365
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.068 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)