BFC2373EM274MD
Description
CAP FILM 0.27UF 5% 250VDC RADIAL
DataSheet
BFC2373EM274MD PDF
Type Description
Series:MKT373M
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.27 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.492" L x 0.157" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)