B32756C2505K000
Description
CAP FILM 5UF 10% 500VDC RADIAL
DataSheet
B32756C2505K000 PDF
Type Description
Series:B32756
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:250V
Voltage Rating - DC:500V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):12.2 mOhms
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.654" L x 0.709" W (42.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max):1.280" (32.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)