BFC236742683
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
DataSheet
BFC236742683 PDF
Type Description
Series:MKT367
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.068 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.394" L x 0.177" W (10.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):0.394" (10.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)