ECW-H12162HV
Description
CAP FILM 1600PF 3% 1.25KVDC RAD
DataSheet
ECW-H12162HV PDF
Type Description
Series:ECW-H(V)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1600 pF
Tolerance:±3%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1250V (1.25kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.276" W (18.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)