BFC238314514
Description
CAP FILM 0.51UF 5% 400VDC RADIAL
DataSheet
BFC238314514 PDF
Type Description
Series:MMKP383
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.51 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)