F340X143948KKI2B0
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
MKP F340X1 0,39F 10% 480VAC
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
F340X143948KKI2B0 PDF
Type Description
Series:F340X1
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.39 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:480V, 530V
Voltage Rating - DC:800V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.260" L x 0.591" W (32.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):1.012" (25.70mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Applications:EMI, RFI Suppression; 3 Phase
Ratings:-
Features:85C/85% Humidity