BFC237146683
Description
CAP FILM 0.068UF 5% 250VDC RAD
DataSheet
BFC237146683 PDF
Type Description
Series:MKT371
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.068 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.354" (9.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.300" (7.62mm)