B32526R6335K000
Description
CAP FILM 3.3UF 10% 400VDC RADIAL
DataSheet
B32526R6335K000 PDF
Type Description
Series:B32526
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.634" L x 0.472" W (41.50mm x 12.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)