BFC236847154
Description
CAP FILM 0.15UF 5% 250VDC RADIAL
DataSheet
BFC236847154 PDF
Type Description
Series:MKT368
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.15 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:160V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)