B32916D5105M
Description
CAP FILM 1UF 20% 1KVDC RADIAL
DataSheet
B32916D5105M PDF
Type Description
Series:B32916
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:530V
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Height - Seated (Max):0.748" (19.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.476" (37.50mm)