MKP385256200JFP2B0
Description
CAP FILM 5600PF 5% 2KVDC RADIAL
DataSheet
MKP385256200JFP2B0 PDF
Type Description
Series:MKP385
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:5600 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:700V
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)