MKP385675016JYI2T0
Description
CAP FILM 75UF 5% 160VDC RADIAL
DataSheet
MKP385675016JYI2T0 PDF
Type Description
Series:MKP385
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:75 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:110V
Voltage Rating - DC:160V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Height - Seated (Max):1.969" (50.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:2.067" (52.50mm)