716P22351NA3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.022UF 5% 100VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
716P22351NA3 PDF
Type Description
Series:Orange Drop® 716P
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.022 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:70V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.571" L x 0.280" W (14.50mm x 7.10mm)
Height - Seated (Max):0.693" (17.60mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)