BFC247964753
Description
CAP FILM 0.075UF 5% 630VDC RAD
DataSheet
BFC247964753 PDF
Type Description
Series:MKP479
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.075 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.728" L x 0.315" W (18.50mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max):0.669" (17.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)