MKP1840210205M
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 1000PF 10% 2KVDC RADIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
MKP1840210205M PDF
Type Description
Series:MKP1840M
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 pF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:700V
Voltage Rating - DC:2000V (2kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)