BFC233613224
Description
CAP FILM 0.22UF 20% 630VDC RAD
DataSheet
BFC233613224 PDF
Type Description
Series:MKP336 1
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.22 µF
Tolerance:±20%
Voltage Rating - AC:275V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):0.768" (19.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)