ECW-HA3C103JQ
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
CAP FILM 10000PF 5% 1.6KVDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
ECW-HA3C103JQ PDF
Type Description
Series:ECW-H(A)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 pF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.799" L x 0.252" W (20.30mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max):0.681" (17.30mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.689" (17.50mm)