735P305X9400L
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP FILM 3UF 10% 400VDC AXIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
735P305X9400L PDF
Type Description
Series:735P
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):12 mOhms
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:1.086" Dia x 1.750" L (27.58mm x 44.45mm)