ECW-H10912HVB
Description
CAP FILM 9100PF 3% 1KVDC RADIAL
DataSheet
ECW-H10912HVB PDF
Type Description
Series:ECW-H(V)
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:9100 pF
Tolerance:±3%
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)