BFC236657563
Description
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC RAD
DataSheet
BFC236657563 PDF
Type Description
Series:MKT366
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.056 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:220V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.394" L x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max):0.630" (16.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)