BFC230343684
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.68UF 10% 250VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
BFC230343684 PDF
Type Description
Series:MKT303
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.68 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.421" (10.70mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)