BFC238551203
Description
CAP FILM 0.02UF 5% 1.6KVDC RAD
DataSheet
BFC238551203 PDF
Type Description
Series:MKP385
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.02 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:550V
Voltage Rating - DC:1600V (1.6kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)