MKT1813510015G
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP FILM 1UF 10% 100VDC AXIAL
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
MKT1813510015G PDF
Type Description
Series:MKT1813
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:1 µF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:100V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 100°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial
Size / Dimension:0.335" Dia x 0.748" L (8.50mm x 19.00mm)