BFC2373EM564MF
Description
CAP FILM 0.56UF 5% 250VDC RADIAL
DataSheet
BFC2373EM564MF PDF
Type Description
Series:MKT373M
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:0.56 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:63V
Voltage Rating - DC:250V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):0.728" (18.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)