BFC238061432
Description
CAP FILM 4300PF 10% 630VDC RAD
DataSheet
BFC238061432 PDF
Type Description
Series:MKP380
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4300 pF
Tolerance:±10%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)