QXK2J333JTPTZH
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC RAD
Catalog
Film Capacitors
DataSheet
QXK2J333JTPTZH PDF
Type Description
Series:QXK-ZH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.033 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:250V
Voltage Rating - DC:630V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.610" L x 0.280" W (15.50mm x 7.10mm)
Height - Seated (Max):0.524" (13.30mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)