BFC236616124
Description
CAP FILM 0.12UF 5% 63VDC RADIAL
DataSheet
BFC236616124 PDF
Type Description
Series:MKT366
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:0.12 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:40V
Voltage Rating - DC:63V
Dielectric Material:Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)