BFC238371183
Description
CAP FILM 0.018UF 5% 2.5KVDC RAD
DataSheet
BFC238371183 PDF
Type Description
Series:MMKP383
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.018 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:900V
Voltage Rating - DC:2500V (2.5kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max):0.827" (21.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)