BFC238311623
Description
CAP FILM 0.062UF 5% 400VDC RAD
DataSheet
BFC238311623 PDF
Type Description
Series:MMKP383
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.062 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:200V
Voltage Rating - DC:400V
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Radial
Size / Dimension:0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max):0.472" (12.00mm)
Termination:PC Pins
Lead Spacing:0.591" (15.00mm)