BFC238643124
Description
CAP FILM 0.12UF 5% 1.4KVDC SCREW
DataSheet
BFC238643124 PDF
Type Description
Series:MMKP386
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:0.12 µF
Tolerance:±5%
Voltage Rating - AC:500V
Voltage Rating - DC:1400V (1.4kV)
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance):6 mOhms
Operating Temperature:-50°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Package / Case:Rectangular Box
Size / Dimension:1.319" L x 0.866" W (33.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max):1.201" (30.50mm)
Termination:Screw Terminals
Lead Spacing:0.894" (22.70mm)